Had Good Track Meet

From the May 18, 1922 Skidmore News, page 1:

Had Good Track Meet.

The track meet held on the High School grounds Friday afternoon, for the grade schools of the district, was well attended and proved to be very interesting.

Following are the winners in the various events:

A – 100-yard dash – 1st, Everett Long; 2nd, Clarence King; 3rd, Francis Bagby.

B – 100-yard dash – 1st, Harry Fullerton; 2nd, Everett Long; 3rd, Glenn Murphy.

C – 50-yard dash – 1st, Robert Appleman; 2nd, Bill Hill; 3rd, William Ruddell.

D – 20-yard dash – 1st, Willliam Bird; 2nd, Byron Linville; 3rd, Donald Logan.

D – 20-yard dash, girls – 1st, Miriam Caywood; 2nd, Gladys Dewitt; 3rd, Marie Rowlette.

D – 20-yard dash, girls – 1st, Roberta Barrett; 2nd, Mary Lou Medsker; 3rd, Glo Rena Barber.

C – Sack race – 1st, Wm. Ruddell; 2nd, James Argo; 3rd, Douglas Linville.

D – Sack race – 1st, Roland Bodle; 2nd, Byrie Narthop; 3rd, Carl Ward.

C – Three Legged race – 1st, Douglas Linville and L. Riley; 2nd, Brown and Brown; 3rd, Ruddell and Long.

D – Three Legged race – 1st, Weddle and Shell; 2nd, Logan and Cottrell; 3rd, Northup and Lawson.

C – Wheelbarrow race – 1st, Smith and McClain; 2nd, Argo and Medsker; 3rd, Linville and Riley.

D – Wheelbarrow race – 1st, Northup and Lawson; 2nd, Bodle and Shell; 3rd, Linville and Hill.

C – Potato race, girls – 1st, Gladys Dewitt; 2nd, Marie Rowlette; 3rd, Lucy Twaddell.

D – Potato race, girls – 1st, Neoma Moorhead; 2nd, Mary Medsker; 3rd, Roberta Barrett.

C – Flag Relay – 1st, Liberty, Star and Valley; 2nd, Grades in town.

B – 220 race – 1st Everett Long; 2nd, Harry Fullerton; 3rd, Glenn Murphy.

A – 440 race – 1st, Clarence King; 2nd, Everette Long; 3rd, Hart.

A – Pole Vault – 1st, Francis Bagby; 2nd, Douglas Linville; 3rd, N. Martin.

B – Nail driving, girls – 1st, Marie Rowlette; 2nd, Opal Winger; 3rd, Helena Goslee.

A – Running broad jump – 1st, Clarence King; 2nd, Francis Bagby; 3rd, Harry Fullerton.

B – Running broad jump – 1st, Francis Bagby; 2nd, Harry Fullerton; 3rd, N. Martin.

A – Hop-Step-Jump – 1st, Clarence King; 2nd, Francis Bagby; 3rd, Harry Fullerton.

B – Hop-Step-Jump – 1st, Francis Bagby; 2nd, Harry Fullerton; 3rd, N. Martin.

A – High jump – 1st, Francis Bagby; 2nd, Clarence King; 3rd, Harry Fullerton.

B – High jump – 1st, Francis Bagby; 2nd, Harry Fullerton; 3rd, Douglas Linville.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *